+38 (044) 590 45 25

Експерти про банкрутство ПриватБанку і майбутнє Коломойського

Експерти про банкрутство ПриватБанку і майбутнє Коломойського

Екс-член ради НБУ Василь Горбаль в ефірі «ГС» заявив, що Україну через 3-4 роки чекає криза і владі вже варто потурбуватися про захист великих фінустанов. Політолог Кирило Молчанов застерігає: якщо почати банкрутити «Приват», це повністю завалить всю фінансову систему України.

У Приватбанку існує ряд системних проблем. Про це заявив міністр фінансів Олександр Данилюк. У той же час у Національному банку відзначають, що показники «Привату» задовільні, він має найбільший у системі залишок коштів у касах і банкоматах - близько 9 мільярдів гривень. Крім того, показники фінустанови постійно моніторять і стежать за діяльністю цього банку.
Чому міністр Данилюк зробив таку заяву, чи варто чекати банкрутства чергового великого банку, в ефірі радіостанції Голос Столиці коментував експерт з питань фінансів, колишній член ради НБУ Василь Горбаль.
Останнім часом на адресу ПриватБанку звучить дуже багато звинувачень. Це інформаційна атака або у банку дійсно є якісь системні проблеми, про які говорив міністр фінансів?
- Я дивився інтерв’ю міністра фінансів, це було в передачі на телеканалі «112 Україна». Один з останніх питань було пов’язане з ПриватБанком, зрозуміло що це не зовсім зона компетенції Мінфіну. Він відповів, але відповів не зовсім коректно з точки зору вже міністра, публічної особи. Я думаю, тут треба списати, напевно, на відсутність досвіду в спілкування з журналістами. Він пояснював: так, банк великий і з ним не просто. Ось що було сказано міністром. Тут я з ним погоджуся: банківський нагляд за великим, найбільшим банком, це непроста справа. Плюс, ми розуміємо ту питому вагу, яку займає ПриватБанк в банківській системі і всі ризики, пов’язані з цим. Тобто, ризики ми розуміємо, але з точки зору поточної ситуації, звичайно, на тлі того, що сталося з «Фідобанком», «Михайлівським», вкладник може реагувати вже на будь-які повідомлення. Але знову ж таки, так, є програма капіталізації ПриватБанку, тобто це програма на кілька років. І в даному випадку нам зараз важливо говорити про недопущення потрапляння великих банків, таких як ПриватБанк, інших великих банків у кризу. Ми бачимо, що фази кризові звужуються і це вже три-чотири роки. Цілком можливо, що Україна через три-чотири роки буде переживати чергову банківську кризу і ось до цієї кризи ми повинні підготуватися. Тому що криза 2014-2015 року, наслідки якої ми зараз розгрібаємо, показує, що дуже багато помилок не були враховані, помилок 2008-2009 років. У 2008-2009 році, наприклад, ми пропонували ввести такий критерій, як ощадність банку. Тобто, якщо в банку, в структурі пасивів питома вагу вкладів населення більше 50%, то необхідно посилювати нормативи з точки зору недопущення ризикових операцій.

Тобто, НБУ недогледів з тим же «Фідобанком», з банком «Михайлівським»? У своєму коментарі НБУ каже, що постійно проводить моніторинг діяльності ПриватБанку в цілому і контроль. Інші банки вони теж моніторять?
- Ми беремо останній банк «Михайлівський». Адже не секрет, в останні роки банк проводив досить агресивну рекламну кампанію. З візуальної рекламі було видно, що ставки найвищі на ринку. Якщо ми розуміємо, що це вимагає якихось відповідних активів, значить дуже ризикованих, щоб обслуговувати їх, мати можливість платити такі досить високі відсотки за вкладами. Банк інтенсивно зростав, це було видно по відкриттю нових відділень. Відповідно, превентивні якісь заходи з точки зору недопущення будь-яких кризових проявів в банку, напевно, НБУ міг ввести ще рік-два тому. Гонтарева оголошувала, що до осені минулого року чистка банківського ринку повинна була закінчитися. Ми бачимо один, другий, третій банк .... При чому, мова йде не про дрібні банки.
Гонтарева говорила, що повинні двадцять банків залишитися на ринку України. Як це розцінювати?
- Я не прихильник обмеження кількістю. Навпаки, з точки зору децентралізації, про яку зараз багато говориться на рівні Кабміну і в ВР, я допускаю існування малих регіональних банків. Як це було на початку зародження банківської системи в Україні, коли були невеликі регіональні банки, які працювали на території однієї певної області і цілком справлялися з цими завданнями.

Ви говорите, що через три-чотири роки нас чекає чергова банківська криза. А чому?
- Ні, ми говоримо про те, що кризи приходять циклічно. І на жаль, в сучасному світі ці цикли звужуються. Можливо, не всі кризи є гострими, іноді вони проходять швидко і безболісно. Але ми повинні розуміти, що через три-чотири роки теоретично також може прийти якась криза. З якими проявами вона буде - це питання до аналітиків вже. Тим більше, давайте згадаємо, основні виплати України за траншами МВФ це 2020 рік. Тобто ми вже розуміємо: 2020 рік буде складним, до нього треба готуватися.
Чи може заява міністра фінансів про проблеми в ПриватБанку говорити про нове протистояння всередині уряду, свою думку з цього приводу висловив в ефірі радіостанції 106 FM політолог Кирило Молчанов.
Як ви вважаєте, заява міністра фінансів і така оперативна заява НБУ може свідчити про політичне підґрунтя і початок нового або союзу, або протистояння команди влади, команди Коломойського?
- Власне, аффільованість Коломойського, так звана залежність, не дасть нічого протягнути через сесійний зал. Ні для кого не секрет, що він контролює близько 25 депутатів в ВР. Це і «Відродження» та просто позафракційні, окремі мажоритарники. І це є на даний момент золотою акцією Коломойського в парламенті. Без неї у новій коаліції немає ніяких шансів. Протистояння ніякого не може бути, НБУ це прекрасно розуміє. Гонтарева є близькою людиною Порошенка. А що стосується ПриватБанку, то не може бути ніяких проблем з однієї простої причини. Якщо почати його банкрутити, то це повністю завалить всю банківську і фінансову систему в Україні, тому що це найбільший банк. Мало не половина населення України має там зарплатні та пенсійні картки.

Чому тоді така невідповідність заяв міністра фінансів і НБУ?
- Міністр фінансів з першого дня був помічений в офшорах, він відзначився якимись неоднозначними заявами. То він пропонував від Євробачення відмовитися, а тепер зробив заяву по ПриватБанку. Я взагалі не сприйняв це серйозно. Я думаю, це якісь особисті ініціативи Данилюка, тому в них не може проглядатися чіткої системної лінії.
Що стосується відносин між командою міністра і командою Коломойського - чи все у них добре? Є залежність від голосів Коломойського. Ми чуємо, що «Укрнафта» встигла вивести 18 мільярдів гривень при Коболєві, з МАУ не все так просто. Ми бачимо окремі випадки, конфлікти інтересів, пов’язані з Коломойським.
- Співпадінь в політиці, в принципі, не буває. Так звана участь його в коаліції занадто дорого обходиться Україні в прямому сенсі цього слова, тому що апетит буде рости далі. Занадто довго це тривати не зможе, тому що ресурси можуть бути вичерпані. Я думаю, що наступним кроком буде бажання Коломойського брати участь в приватизації і виграти конкурс з приватизації Одеського припортового заводу. Тому це буде наступний плюс, за який доведеться розплатитися голосуванням за не сильно популярні законопроекти за вимогами МВФ. Поки є ще якийсь ресурс, я думаю, Коломойський ще братиме участь в його розділі, тобто за те, що його депутати будуть підтримувати провладні законопроекти. Коли вже ресурсів не буде, то голосувати у ВР більше не буде.
А чи можна розцінювати, що Коломойський занадто дорого оцінив свої послуги і свою допомогу. Може, подібні конфлікти - це спроба нагадати, щоб не загравався?
- Почати приходити з податковими перевірками в ПриватБанк... За великим рахунком, вони завалять його роботу і впаде вся наша банківська система. Це - системотворчі банки в Україні. Тому, мені здається, особливо ніяких проблем бути не може. Так, можуть нашкодити з тими ж авіалініями, запустити різні західні лоукости, щоб МАУ було неконкурентноспроможною. Так, це можливо. Але поки що ми бачимо, що Коломойський пручається і тримає оборону. Навіть єдиний в Україні лоукост Wizz Air два роки тому пішов з України і ще не повернувся.
Раніше експерт з питань енергетики Валентин Землянський в ефірі «ГС» заявив, що Коломойський отримав «Укртатнафту» через бездіяльність Коболєва. Глава НАК «Нафтогаз» Андрій Коболєв повідомив, що після зміни закону про акціонерні товариства держава втратила контроль над «Укртатнафтою».
Нагадаємо, на початку квітня банк «Хрещатик» був визнаний неплатоспроможним, в банк ввели тимчасову адміністрацію. Пізніше ФГВФО продовжив роботу тимчасової адміністрації до 4 червня 2016 року включно.
Фонду гарантування вкладів фізосіб належить виплатити 2,8 млрд гривень вкладниками банку «Хрещатик», заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці заступник голови ФГВФО Андрій Оленчик. При цьому, за його словами, на рахунках Фонду в даний час акумульовано близько 6 млрд грн, відповідно, коштів для виплат повинно вистачити в повному обсязі.
Читати повністю: http://newsradio.com.ua/2016_05_25/Eksperti-pro-bankrutstvo-PrivatBanku-majbutn-Kolomojskogo-6181/