+38 (044) 590 45 25

ДЛЯ ЯКИХ БАНКІВ НБУ ВИПРОСИВ В МВФ ЧЕРГОВУ ВІДСТРОЧКУ НА ДОКАПІТАЛІЗАЦІЮ

ДЛЯ ЯКИХ БАНКІВ НБУ ВИПРОСИВ В МВФ ЧЕРГОВУ ВІДСТРОЧКУ НА ДОКАПІТАЛІЗАЦІЮ

Учора глава НБУ Валерія Гонтарева на дослідницькій конференції повідомила про досягнення домовленості з МВФ про дотримання банками нормативу адекватності капіталу 5% на кінець 2016 року та 7% - на кінець 2017 року, а через три роки має бути 10% (стандартна вимога).
Нагадаємо, що в травні 2015 року Нацбанк зобов`язав банки мати на кінець січня 2016 року показник достатності регулятивного капіталу як мінімум 5%; на кінець 2017 року - як мінімум 7% і 10% - до кінця 2018 року. Водночас банкам з поточними значеннями Н2 на рівні 7-10% було поставлене завдання збільшити його до понад 10% до початку 2017 року.
У лютому 2016 року глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що банки першої десятки мають забезпечити нульовий рівень адекватності капіталу до 1 квітня 2016 року, другої десятки – до 1 травня 2016 року. До 1 вересня і 1 жовтня 2016 року, відповідно, вони мають покращити цей показник до рівня не менше 5%.
Щасливчики і тріумфатори
Низка ТОП-банків за підсумками І кварталу 2016 року недотягувала до стандартного показника достатності (адекватності) регулятивного капіталу на рівні 10%, користуючись вже чинними кризовими пом’якшеннями регулятора. Щоправда, необхідна міра вирішення питання в ТОП-банків різна.
За офіційними даними, на кінець березня, зокрема, в Альфа-банка відповідний показник становив 6,82%, в Укрсоцбанка – 6,77%. За неофіційними даними, в банку ПУМБ він був біля 6,8%, в ОТП Банка – 7,7% (в офіційній звітності вказаний індикатор вони не розкрили).
Альфа-банк повідомляв, що упродовж лютого-березня 2016 року він погодив з НБУ програму докапіталізації, яка розрахована до 2019 року і складена за результатами стрес-тесту. Про погодження плану докапіталізації заявляв і Укрсоцбанк, а також банк ПУМБ (причому в останньому випадку – до вересня на 1,28 млрд грн - на фоні фінансових проблем основного бізнесу Р. Ахметова - Метінвесту й ДТЕК).
В ОТП Банку публічно вже неодноразово заявляли, що в поточному році докапіталізація йому не знадобиться. Слід розуміти, таке очікування зумовлене як дещо вищим значенням Н2, ніж у наведених фінустанов, так і ставкою на генерування прибутку та роботу з проблемним портфелем, яке дає шанс на поліпшення «капітальних» показників (або, принаймні, втримання на рівні, близькому до поточного).
Водночас у низки банків значення нормативу Н2 помітно гірші, ніж у наведених фінустанов.
У Сбербанка, за неофіційними даними, цей показник на кінець І кварталу становив 4,1% (в офіційний звітності банк цей індикатор не розкрив). У другій половині квітня банк оголосив, що акціонери ухвалили рішення про його докапіталізацію на 4,3 млрд грн за рахунок конвертації в капітал раніше отриманих позик. Наразі складно однозначно стверджувати, чи вистачить цього, оскільки не до кінця зрозуміла стратегія групи Сбербанка в Україні. З одного боку, на ринку давно ходять чутки про можливе об’єднання з Промінвестбанком. З іншого боку, на днях з`явилася інформація про ведення переговорів щодо продажу Сбера.
Промінвестбанк повідомляв, що на кінець березня він виконував вимоги НБУ щодо достатності регулятивного капіталу (не наводячи конкретний показник) – завдяки докапіталізації на 20 млрд грн. у І кварталі (за рахунок конвертації в "статутник" раніше отриманих кредитів від материнської структури). Водночас ПІБ зазначав, що розробив програму з підвищення капіталізації, яка передбачає збільшення статутного капіталу на суму не менше, ніж 21 млрд грн в 2016 році (тобто ще запланована до капіталізація як мінімум на 1 млрд грн до кінця року) та не менше, ніж на 2,53 млрд грн у 2017 році за рахунок внесків материнського банку.
Нагадаємо, нещодавно директор департаменту внутрішнього аудиту "Промінвестбанку" Наталія Дегтярьова була призначена директором департаменту банківського нагляду НБУ.
У Платинум Банку (в.о. главою правління якого до призначення в НБУ була нинішній заступник Валерії Гонтаревої Катерина Рожкова) ситуація неоднозначна. На кінець І кварталу його значення нормативу достатності регулятивного капіталу було на рівні лише 2,19%. Це при тому, що за підсумками 2015 року аудитори вказували на потребу доформування резервів на 1 млрд грн (у І кварталі-2016 вони склали лише 25,6 млн грн). Це спонукає припускати, що, по суті, реальний капітал у «Платинум Банку» - від’ємний.
Судячи з усього, торішній план докапіталізації «Платинум Банк» не виконав, тому в І кварталі довелося з НБУ погоджувати фактично нову програму фінансового оздоровлення. Чи буде вона виконана? Наразі прогнози – не більше, ніж гадання на кавовій гущі. Як з огляду, що в його акціонерів вистачає «нюансів» із слідчими органами, так і враховуючи, що сам «Платинум Банк» має свої «нюанси» з розрахунками з контрагентами (згідно з рішенням суду, до14.07.2016 він має повернути компанії «МТС Україна» 250 млн грн, уже не кажучи про винесення судами рішень щодо необхідності виплати вкладів фізособам; а ще з’являються спори з банками; був дефолт по стабкредиту НБУ тощо).
Банк "Південний". Значення нормативу Н2 на кінець І кварталу він не оприлюднив. На кінець ІІІ кварталу-2015 декларував показник 10,65%. Судячи з усього (припущення), вдавалося це робити, передусім, завдяки «резервним маневрам». Навіть на кінець І кварталу-2016 співвідношення резервів до кредитів юрособам (а це 97,8% всього кредитного портфелю) становило лише 9,4%, що, м’яко кажучи, далеко не найвищий показник серед ТОП-банків.
Наприкінці квітня банк «Південний» повідомив, що НБУ затвердив надані ним «плани капіталізації та приведення нормативів до встановленого рівня». «План капіталізації передбачає збільшення регулятивного капіталу банку до кінця 2017 року, яке планується здійснити за рахунок коштів банку та акціонерів без залучення зовнішніх інвесторів. Плани заходів по нормативам передбачають їх приведення до встановлених значень до кінця 2018 року», - констатувалося в заяві фінустанови.
Як писав Finbalance, в січні агентство Fitch наводило оцінку, що банку «Південний» потрібна докапіталізація на 600 млн грн.
"Кредит Дніпро". Банк Віктора Пінчука зізнавався, що за підсумками 2015 року він порушував низку норматив НБУ, в т.ч. – щодо достатності капіталу (конкретний показник фіну станова у звітності не навела). 28 квітня правління НБУ затвердило підготовлений банком «Кредит Дніпро» План заходів щодо усунення порушень економічних нормативів до 01 січня 2019 року (який включає в т.ч. план реструктуризації активів).
Як звертав увагу Finbalance, відповідно до звітності банку «Кредит Дніпро», за підсумками 2015 року він задекларував прибуток 282,6 млн грн., тоді як у 2014 році був збиток 1,23 млрд грн. Щоправда, АУБ наводила зовсім інший фінрезультат банку «Кредит Дніпро» за минулий рік – збиток 629,8 млн грн (можливо, різниця в показниках зумовлено різними стандартами звітності, - ред.). Цікаво, що торік банк задекларував, що отримав дохід 25,5 млн грн. за рахунок розформування резервів, тоді як у 2014 році відповідні видатки становили 1,233 млрд грн.
У будь-якому разі можна припустити, що В. Пінчук має непогані шанси «бути почутим» в НБУ. Як враховуючи залежність Банкової від голосів його людей в парламенті, так і беручи до уваги зв’язки у Вашингтоні (особливо, якщо президентом США стане Х. Клінтон).
Діамантбанк. Фінустанова, одним з бенефіціарів якої ї Давид Жванія, зізнавалася, що на кінець 2015 року її значення нормативу Н2 було 4,75%, як і низку інших нормативів. Аудитори річної звітності банку повідомляли, що за його даними, 02.02.2016 він уклав з НБУ угоду, відповідно до якої керівництво банку взяло на себе зобов’язання усунути недоліки в роботі.
Наприкінці грудня 2015 року загальні збори акціонерів «Діамантбанку» ухвалили рішення про збільшення його статутного капіталу на 300 млн грн. (+142,86%). На такому фоні уже за підсумками І кварталі 2016 року фінустанова зізналася в збитках на рівні 287,4 млн грн, які були зафіксовані на фоні зростання резервів під активні операції на 356,55 млн грн.
Привертають увагу й інші фінустанови. Наприклад, прибутки декларує Мегабанк на тлі мізерних резервів. На потребу доформування резервів «Місто-банку» вказували аудитори, з урахуванням чого заявлене банком значення нормативу Н2 на кінець 2015 року зменшувалося до 7,85% із задекларованих 15,12%.
Фідобанк. Наразі тут, мабуть, слова зайві. Багато було сказано офіційно самим банком.
Finbalance